Kategorie
Płace

Koszty uzyskania przychodu – nowe stawki

Od października 2019 roku zmieniają się stawki KUP, czyli kosztów uzyskania przychodu. Zobacz aktualne stawki i sprawdź skutki zmiany.

Zryczałtowane stawki kosztów uzyskania przychodu stosuje się do obliczania podstawy opodatkowania. Od pensji brutto odejmuje się składki ZUS i właśnie KUP, co w wyniku daje kwotę podstawy opodatkowania. Podstawę mnoży się razy stawkę PIT i wychodzi podatek należny, od którego odejmuje się jeszcze kwotę zmniejszającą podatek i 7,75% ubezpieczenia zdrowotnego.

Stawki KUP przed i po zmianach

Zryczałtowana stawka KUP do września 2019 roku:

111,25 zł – pracownik miejscowy

139,06 – pracownik dojeżdżający

Zryczałtowana stawka KUP od października 2019 r:

250 zł – pracownik miejscowy

300 zł – pracownik dojeżdżający

Skutki

Do października 2019 roku pracownik mógł odliczyć miesięcznie 111,25 zł podstawowych kosztów uzyskania przychodu, z kolei rocznie 1335 zł. Wg nowych przepisów, podstawowa stawka KUP wzrośnie do 250 zł miesięcznie i 3000 zł rocznie.

Pracownik zarabiający w 2019 r. minimalne wynagrodzenie, zaoszczędzi 472 zł rocznie. Tym samym, nowy podatek PIT zapłaci się od mniejszej kwoty.

Zamysłem ustawodawcy jest zmniejszenie obciążeń podatkowych dla osób pracujących na umowę o pracę i zachęcenie pracowników do tej formy umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *